SSI Technologies Inc P61-500-S-A-I36-20MA-C
P61-500-S-A-I36-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-500-S-A-I36-20MA-C
Brief Description
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-500-S-A-I36-20MA-C.pdf
Availability of P61-500-S-A-I36-20MA-C
QUANTITY
P61-500-S-A-I36-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-500-S-A-I36-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-500-S-A-I36-20MA-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-500-S-A-I36-20MA-C
Related LinksP61-500-S-A, P61-500-S-A-I36-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-500-S-A-I36-20MA-C Details Description
Related parts for P61-500-S-A-I36-20MA-C
RES SMD 5.49KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 123K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 887K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf