Vishay/Dale RN55E8663FRE6
RN55E8663FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8663FRE6
Brief Description
RES 866K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8663FRE6.pdf
Availability of RN55E8663FRE6
QUANTITY
RN55E8663FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8663FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E8663FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8663FRE6
Related LinksRN55E8, RN55E8663FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8663FRE6 Details Description
Related parts for RN55E8663FRE6
RES SMD 294K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.09"L X 4.33"W datasheet.pdf
RES 150 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
LED 1208 ORN 609NM 30MA RA SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf