Vishay/Dale RN55E8761BR36
RN55E8761BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8761BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.76K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8761BR36.pdf
Availability of RN55E8761BR36
QUANTITY
RN55E8761BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8761BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E8761BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8761BR36
Related LinksRN55E8, RN55E8761BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8761BR36 Details Description
Related parts for RN55E8761BR36
CONVERTER DC/DC +/-5V DUAL OUT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V 5% BP 1210 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO201AD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.6MHZ RRO 6-SOT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 0.19 OHM 1.5W .1% RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS DC-DC CTLR 42LGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf