Vishay/Dale RN55E8870BB14
RN55E8870BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8870BB14
Brief Description
RES 887 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8870BB14.pdf
Availability of RN55E8870BB14
QUANTITY
RN55E8870BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8870BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E8870BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8870BB14
Related LinksRN55E8, RN55E8870BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8870BB14 Details Description
Related parts for RN55E8870BB14
RESISTR KIT 1K-9.76K 1/4W 480PCS datasheet.pdf
IC XPOINT SWITCH 2X2 PROT 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 100GHZ 120KM datasheet.pdf