Vishay/Dale RN55E8873BBSL
RN55E8873BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8873BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 887K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8873BBSL.pdf
Availability of RN55E8873BBSL
QUANTITY
RN55E8873BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8873BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E8873BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8873BBSL
Related LinksRN55E8, RN55E8873BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8873BBSL Details Description
Related parts for RN55E8873BBSL
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RCPT,DPLX,20A,2.5'',5/8W,L2,BLCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC VCSO 698.8123MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf