Vishay/Dale RN55E9002BR36
RN55E9002BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9002BR36
Brief Description
RES 90K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9002BR36.pdf
Availability of RN55E9002BR36
QUANTITY
RN55E9002BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9002BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E9002BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9002BR36
Related LinksRN55E9, RN55E9002BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9002BR36 Details Description
Related parts for RN55E9002BR36
SWITCH ROLL SPDT 10A QC TERM datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF11A/AF11/AFF11A datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 500V 1111 datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X16 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
IC ANTENNA AMP AM/FM SOLUTN 28QF datasheet.pdf
PLUG HE14 IDC 180 2X8 P AWG26-24 datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
G5 MOTOR OIL SEAL 15KW datasheet.pdf
CABLE R/A SGL-END FMALE 2POS 3' datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 125A datasheet.pdf