Vishay/Dale RN55E9002BRE6
RN55E9002BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9002BRE6
Brief Description
RES 90K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9002BRE6.pdf
Availability of RN55E9002BRE6
QUANTITY
RN55E9002BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9002BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E9002BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9002BRE6
Related LinksRN55E9, RN55E9002BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9002BRE6 Details Description
Related parts for RN55E9002BRE6
DIODE ZENER 25V 5W AXIAL datasheet.pdf
PTC 5VDC 100AMP RESET datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS .100 POLAR TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W SOT89 datasheet.pdf
MARKER PLATE datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC datasheet.pdf