Vishay/Dale RN55E9090FRSL
RN55E9090FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9090FRSL
Brief Description
RES 909 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9090FRSL.pdf
Availability of RN55E9090FRSL
QUANTITY
RN55E9090FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9090FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E9090FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9090FRSL
Related LinksRN55E9, RN55E9090FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9090FRSL Details Description
Related parts for RN55E9090FRSL
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PWR HDR RA 3P-24S-6P GOLD 33POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf