Vishay/Dale RN55E9091BRE6
RN55E9091BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9091BRE6
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9091BRE6.pdf
Availability of RN55E9091BRE6
QUANTITY
RN55E9091BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9091BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E9091BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9091BRE6
Related LinksRN55E9, RN55E9091BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9091BRE6 Details Description
Related parts for RN55E9091BRE6
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 160W datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 418MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
GAMMA CORRECTION IP CORE datasheet.pdf
D4GL-1FFG-A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf