Vishay/Dale RN55E9091FR36
RN55E9091FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9091FR36
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9091FR36.pdf
Availability of RN55E9091FR36
QUANTITY
RN55E9091FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9091FR36
Internal Part NumberEIS-RN55E9091FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9091FR36
Related LinksRN55E9, RN55E9091FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9091FR36 Details Description
Related parts for RN55E9091FR36
FUSE RESETTABLE 1.50A HOLD SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.079 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 1.25MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 50PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 1.8V ST SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC 8CH ANALOG SWITCH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf