Vishay/Dale RN55E90R9FB14
RN55E90R9FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E90R9FB14
Brief Description
RES 90.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E90R9FB14.pdf
Availability of RN55E90R9FB14
QUANTITY
RN55E90R9FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E90R9FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E90R9FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E90R9FB14
Related LinksRN55E9, RN55E90R9FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E90R9FB14 Details Description
Related parts for RN55E90R9FB14
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 40POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
508 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7K OHM 1% 50W datasheet.pdf
LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 12"WIRE datasheet.pdf