Vishay/Dale RN55E9310DR36
RN55E9310DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9310DR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 931 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9310DR36.pdf
Availability of RN55E9310DR36
QUANTITY
RN55E9310DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9310DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E9310DR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9310DR36
Related LinksRN55E9, RN55E9310DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9310DR36 Details Description
Related parts for RN55E9310DR36
IDC CABLE - MKC20K/MC20M/MPL20K datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
SERVO INTRFC BLCK TO PNSNC A CBL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
PIN WIRE DISC .2660 MARKED datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 26POS datasheet.pdf