Vishay/Dale RN55E9311FR36
RN55E9311FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9311FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.31K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9311FR36.pdf
Availability of RN55E9311FR36
QUANTITY
RN55E9311FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9311FR36
Internal Part NumberEIS-RN55E9311FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.31k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9311FR36
Related LinksRN55E9, RN55E9311FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9311FR36 Details Description
Related parts for RN55E9311FR36
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH M3 HINGE LVR GOLD .110"QC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC DO204AC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
ABS SIG CONDITION UNAMP datasheet.pdf
UM4212 UNIVERSAL CHRYS SPEC datasheet.pdf
Connector Receptacle USB mini B 5 Position Panel Mount, Bulkhead datasheet.pdf