Vishay/Dale RN55E9311FR36
RN55E9311FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9311FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.31K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9311FR36.pdf
Availability of RN55E9311FR36
QUANTITY
RN55E9311FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9311FR36
Internal Part NumberEIS-RN55E9311FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.31k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9311FR36
Related LinksRN55E9, RN55E9311FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9311FR36 Details Description
Related parts for RN55E9311FR36
TRANS NPN HF AMP 20VCEO SMINI 3P datasheet.pdf
FILTER IF 38.9MHZ 5SIP datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FUSE STRIP 60 W/O HOUSING 130A datasheet.pdf
RES 5K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL LOW 25PPM datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W DO204AL datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 18 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 31C P 36" WHT JACKP NI datasheet.pdf