Vishay/Dale RN55E9312FRSL
RN55E9312FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9312FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 93.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9312FRSL.pdf
Availability of RN55E9312FRSL
QUANTITY
RN55E9312FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9312FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E9312FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)93.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9312FRSL
Related LinksRN55E9, RN55E9312FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9312FRSL Details Description
Related parts for RN55E9312FRSL
RES ARRAY 2 RES 2.2K OHM 0606 datasheet.pdf
IC POST AMP 3.2GBPS CML 16-MLF datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 700MA 110 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 600 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 62.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf