Vishay/Dale RN55E9533FRSL
RN55E9533FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9533FRSL
Brief Description
RES 953K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9533FRSL.pdf
Availability of RN55E9533FRSL
QUANTITY
RN55E9533FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9533FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E9533FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9533FRSL
Related LinksRN55E9, RN55E9533FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9533FRSL Details Description
Related parts for RN55E9533FRSL
RELAY SSR AC 240V RANDOM PNL MNT datasheet.pdf
IC PWM CTRLR STP-DWN 32TQFN datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1IN CLR 5X4' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
POWER ADAPTER CORD C19 TO C14 10 datasheet.pdf
LED OSLON NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
508 TB PLU PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144CSBGA datasheet.pdf
TV 5C 5#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
22UF 100V 8X18MM 85C 3000H datasheet.pdf