Vishay/Dale RN55E9760BRSL
RN55E9760BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9760BRSL
Brief Description
RES 976 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9760BRSL.pdf
Availability of RN55E9760BRSL
QUANTITY
RN55E9760BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9760BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E9760BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9760BRSL
Related LinksRN55E9, RN55E9760BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9760BRSL Details Description
Related parts for RN55E9760BRSL
IC ADC DUAL 14BIT 80MSPS 64QFN datasheet.pdf
IC D/A CONV 14BIT PAR 28-SSOP datasheet.pdf
RELAY SSR 240VAC .9A ZC 8-DIP datasheet.pdf
IC CHARGE/POWER MGMT 20QFN datasheet.pdf
RES 27K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 65 MSPS 48-QFN datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf