Vishay/Dale RN55E9761BRE6
RN55E9761BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9761BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.76K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9761BRE6.pdf
Availability of RN55E9761BRE6
QUANTITY
RN55E9761BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9761BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E9761BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9761BRE6
Related LinksRN55E9, RN55E9761BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9761BRE6 Details Description
Related parts for RN55E9761BRE6
RES SMD 0.05 OHM 5% 3W J LEAD datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 4500MHZ SOT-86 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN CABLE STANDARD 4POS M12 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN DSUB HOUSING datasheet.pdf
AP,STR,SNB,RA,CM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CONN 2C 2#16S PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf