Vishay/Dale RN55E9763BB14
RN55E9763BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9763BB14
Brief Description
RES 976K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9763BB14.pdf
Availability of RN55E9763BB14
QUANTITY
RN55E9763BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9763BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E9763BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9763BB14
Related LinksRN55E9, RN55E9763BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9763BB14 Details Description
Related parts for RN55E9763BB14
IC REG LDO 3.3V 0.1A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH SEL LATCH RND 2X60 ANG datasheet.pdf
EVAL BOARD XRD98L23ACU datasheet.pdf
RES SMD 1.52KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf