Vishay/Dale RN60C1001DRSL
RN60C1001DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1001DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1001DRSL.pdf
Availability of RN60C1001DRSL
QUANTITY
RN60C1001DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1001DRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1001DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1001DRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1001DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1001DRSL Details Description
Related parts for RN60C1001DRSL
RELAY SSR 10A SIP DC INPT 60V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 33V 1.25A CHIP 2920 datasheet.pdf
IC 4BIT SYNC BIN COUNTER 16-DIP datasheet.pdf
BOARD EVAL LM3445 110V datasheet.pdf
LED PANEL RED/GRN SNAP-IN datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf