Vishay/Dale RN60C1002DR36
RN60C1002DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1002DR36
Brief Description
RES 10K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1002DR36.pdf
Availability of RN60C1002DR36
QUANTITY
RN60C1002DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1002DR36
Internal Part NumberEIS-RN60C1002DR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1002DR36
Related LinksRN60C1, RN60C1002DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1002DR36 Details Description
Related parts for RN60C1002DR36
CAP FILM 1500PF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 120NS 32DIP datasheet.pdf
LGH-4 DBL MOLDED END LEAD datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 24POS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 1.78A 38 MOHM SMD datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX4M datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 100W datasheet.pdf