Vishay/Dale RN60C1012BBSL
RN60C1012BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1012BBSL
Brief Description
RES 10.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1012BBSL.pdf
Availability of RN60C1012BBSL
QUANTITY
RN60C1012BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1012BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1012BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1012BBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1012BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1012BBSL Details Description
Related parts for RN60C1012BBSL
IC 4.375V 10% SOT223-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 20SOIC datasheet.pdf
CONN PIN 18.5-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3.2A AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE PIN datasheet.pdf