Vishay/Dale RN60C1051FRE6
RN60C1051FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1051FRE6
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1051FRE6.pdf
Availability of RN60C1051FRE6
QUANTITY
RN60C1051FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1051FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C1051FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1051FRE6
Related LinksRN60C1, RN60C1051FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1051FRE6 Details Description
Related parts for RN60C1051FRE6
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 0.04 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf
BOARD DEV START USB AVR datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 30 AWG 1000 FT VI datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBCK ISO 7ESIP datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf