Vishay/Dale RN60C1072BRSL
RN60C1072BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1072BRSL
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1072BRSL.pdf
Availability of RN60C1072BRSL
QUANTITY
RN60C1072BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1072BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1072BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1072BRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1072BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1072BRSL Details Description
Related parts for RN60C1072BRSL
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
CONN RING UNINS 15-22AWG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC DCODER/DEMUX DUAL 2-4 16TSSOP datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
M803 6C 4#23 2#16 SKT PLUG OM datasheet.pdf
GT 35C 35#16 SKT RECP WALL datasheet.pdf
Silicon 25V hyperabrupt varactor diodes IC datasheet.pdf