Vishay/Dale RN60C1073FRSL
RN60C1073FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1073FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 107K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1073FRSL.pdf
Availability of RN60C1073FRSL
QUANTITY
RN60C1073FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1073FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1073FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1073FRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1073FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1073FRSL Details Description
Related parts for RN60C1073FRSL
FUSE CERM 2A 250VAC 125VDC 5X20 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 155MA 4.2 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 5W T18 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf