ITT Cannon, LLC KPT02A14-19SA206
KPT02A14-19SA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPT02A14-19SA206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS W/SKT BOX
Datasheet Download
KPT02A14-19SA206.pdf
Availability of KPT02A14-19SA206
QUANTITY
KPT02A14-19SA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02A14-19SA206
Internal Part NumberEIS-KPT02A14-19SA206
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02A14-19SA206
Related LinksKPT02A14, KPT02A14-19SA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02A14-19SA206 Details Description
Related parts for KPT02A14-19SA206
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK JUMPER 4POS datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf