Vishay/Dale RN60C10R0CB14
RN60C10R0CB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C10R0CB14
Brief Description
RES 10 OHM 1/4W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN60C10R0CB14.pdf
Availability of RN60C10R0CB14
QUANTITY
RN60C10R0CB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C10R0CB14
Internal Part NumberEIS-RN60C10R0CB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C10R0CB14
Related LinksRN60C1, RN60C10R0CB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C10R0CB14 Details Description
Related parts for RN60C10R0CB14
MEMORY CARD FLASH 28GB datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 12"L X 12"W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 18A 29 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.13M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf