Vishay/Dale RN60C1101DRSL
RN60C1101DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1101DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1101DRSL.pdf
Availability of RN60C1101DRSL
QUANTITY
RN60C1101DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1101DRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1101DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1101DRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1101DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1101DRSL Details Description
Related parts for RN60C1101DRSL
PHOTOTRNSISTR NPN 935NM SIDELOOK datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
FUSE CLASS J T/D 9A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 59.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE P 40NH K1 datasheet.pdf
OSC XO 1.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf