Vishay/Dale RN60C1130FB14
RN60C1130FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1130FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 113 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1130FB14.pdf
Availability of RN60C1130FB14
QUANTITY
RN60C1130FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1130FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1130FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)113
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1130FB14
Related LinksRN60C1, RN60C1130FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1130FB14 Details Description
Related parts for RN60C1130FB14
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TAPE DBL COATED POLYESTER 1" datasheet.pdf
CAP MICA 820PF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5V 12MM RADIAL datasheet.pdf