Vishay/Dale RN60C1200BRSL
RN60C1200BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1200BRSL
Brief Description
RES 120 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1200BRSL.pdf
Availability of RN60C1200BRSL
QUANTITY
RN60C1200BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1200BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1200BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1200BRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1200BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1200BRSL Details Description
Related parts for RN60C1200BRSL
RES 665 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 94POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 555MA 900 MOHM datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 0.49" WHT/BLCK datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN 30POS 0.8MM SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf