Vishay/Dale RN60C1201FB14
RN60C1201FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1201FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1201FB14.pdf
Availability of RN60C1201FB14
QUANTITY
RN60C1201FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1201FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1201FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1201FB14
Related LinksRN60C1, RN60C1201FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1201FB14 Details Description
Related parts for RN60C1201FB14
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
SUB-MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf