Vishay/Dale RN60C1212FRE6
RN60C1212FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1212FRE6
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1212FRE6.pdf
Availability of RN60C1212FRE6
QUANTITY
RN60C1212FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1212FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C1212FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1212FRE6
Related LinksRN60C1, RN60C1212FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1212FRE6 Details Description
Related parts for RN60C1212FRE6
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADR 40POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
TAPE VHB CONFORMABLE 12"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MKP 4UF 5% 700VDC DRAWING T2 datasheet.pdf