Vishay/Dale RN60C1302BRE6
RN60C1302BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1302BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1302BRE6.pdf
Availability of RN60C1302BRE6
QUANTITY
RN60C1302BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1302BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C1302BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1302BRE6
Related LinksRN60C1, RN60C1302BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1302BRE6 Details Description
Related parts for RN60C1302BRE6
IC XLATOR ECL-TTL DIFF 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 76POS 2MM SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 19.2A 8-SOIC datasheet.pdf
BTN CAP BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 1/4W PC PIN datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 2.54MM T/H datasheet.pdf