Vishay/Dale RN60C1370FRSL
RN60C1370FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1370FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 137 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1370FRSL.pdf
Availability of RN60C1370FRSL
QUANTITY
RN60C1370FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1370FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1370FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1370FRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1370FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1370FRSL Details Description
Related parts for RN60C1370FRSL
IC REG LDO 3V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 24-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER CTRLR 28-QFN datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123 datasheet.pdf
OSC SO 156.2500MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf