Vishay/Dale RN60C1371FB14
RN60C1371FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1371FB14
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1371FB14.pdf
Availability of RN60C1371FB14
QUANTITY
RN60C1371FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1371FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1371FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1371FB14
Related LinksRN60C1, RN60C1371FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1371FB14 Details Description
Related parts for RN60C1371FB14
IC SMART CARD INTERFACE 32-QFN datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 6A D2PAK datasheet.pdf