Vishay/Dale RN60C1500DRSL
RN60C1500DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1500DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1500DRSL.pdf
Availability of RN60C1500DRSL
QUANTITY
RN60C1500DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1500DRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1500DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1500DRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1500DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1500DRSL Details Description
Related parts for RN60C1500DRSL
RECTIFIER BRIDGE 200V 15A MB datasheet.pdf
RES 560 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 45MA 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MODULE DDR2 512MB 240-FBDIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
JFET N-CH 30V TO-206 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 75MA 65 OHM TH datasheet.pdf