Vishay/Dale RN60C1500FB14
RN60C1500FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1500FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1500FB14.pdf
Availability of RN60C1500FB14
QUANTITY
RN60C1500FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1500FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1500FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1500FB14
Related LinksRN60C1, RN60C1500FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1500FB14 Details Description
Related parts for RN60C1500FB14
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 22POS TIN WW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
LED PMI FLUSH GRN/RED/YLW datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf