Vishay/Dale RN60C1502FRSL
RN60C1502FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1502FRSL
Brief Description
RES 15K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1502FRSL.pdf
Availability of RN60C1502FRSL
QUANTITY
RN60C1502FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1502FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1502FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1502FRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1502FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1502FRSL Details Description
Related parts for RN60C1502FRSL
TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 12A DPAK datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.8W MONO 8DIP datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 42A D2PAK datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 100A TO-220 datasheet.pdf