Vishay/Dale RN60C1503DRSL
RN60C1503DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1503DRSL
Brief Description
RES 150K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1503DRSL.pdf
Availability of RN60C1503DRSL
QUANTITY
RN60C1503DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1503DRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1503DRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1503DRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1503DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1503DRSL Details Description
Related parts for RN60C1503DRSL
CAP FILM 10000PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 1A SSOT3 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2W datasheet.pdf
CAP ARRAY 2200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS FEMALE R/A datasheet.pdf
CONN HEADER TAB 55POS JR TIMER datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf