Vishay/Dale RN60C1540FRE6
RN60C1540FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1540FRE6
Brief Description
RES 154 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1540FRE6.pdf
Availability of RN60C1540FRE6
QUANTITY
RN60C1540FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1540FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C1540FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1540FRE6
Related LinksRN60C1, RN60C1540FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1540FRE6 Details Description
Related parts for RN60C1540FRE6
IC DAC 12BIT W/REF 20-DIP datasheet.pdf
CONN HOUSING TAB 8POS datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC SUPERVSR CPU 64K EEPROM 8DIP datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
SL 5.08/03/90 3.2SN BK datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR 850NM SMD REV GW datasheet.pdf
POWER XFMR CHASSIS MOUNT W/LEADS datasheet.pdf
OSC MEMS 26.9910MHZ CMOS SMD datasheet.pdf