Vishay/Dale RN60C1581CBSL
RN60C1581CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1581CBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/4W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1581CBSL.pdf
Availability of RN60C1581CBSL
QUANTITY
RN60C1581CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1581CBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1581CBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1581CBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1581CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1581CBSL Details Description
Related parts for RN60C1581CBSL
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X18 10NS 128QFP datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 100 OHM 0404 datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
5+5 WAY M H BM 4MM TAIL W/JS datasheet.pdf
BVZ 7.62HP/05/180SF SN BK BX datasheet.pdf
CABLE 35POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf