Vishay/Dale RN60C1581CRSL
RN60C1581CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1581CRSL
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/4W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1581CRSL.pdf
Availability of RN60C1581CRSL
QUANTITY
RN60C1581CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1581CRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1581CRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1581CRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1581CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1581CRSL Details Description
Related parts for RN60C1581CRSL
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 40A 15V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 445MA 1 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf