Vishay/Dale RN60C1620FR36
RN60C1620FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1620FR36
Brief Description
RES 162 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1620FR36.pdf
Availability of RN60C1620FR36
QUANTITY
RN60C1620FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1620FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C1620FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1620FR36
Related LinksRN60C1, RN60C1620FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1620FR36 Details Description
Related parts for RN60C1620FR36
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 15POS datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN CLIP INTERIM SNGL ROW 32POS datasheet.pdf
1739-109WG INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 15.4M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 20W datasheet.pdf
TVS DIODE 216VWM 348.6VC P600 datasheet.pdf
MINIFLEX CLIP TO 4MM J SILIC 0.4 datasheet.pdf