Vishay/Dale RN60C1622FRE6
RN60C1622FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1622FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1622FRE6.pdf
Availability of RN60C1622FRE6
QUANTITY
RN60C1622FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1622FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C1622FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1622FRE6
Related LinksRN60C1, RN60C1622FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1622FRE6 Details Description
Related parts for RN60C1622FRE6
EVAL BOARD SUB-CUB1/2 SERIES datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X39MM 115VAC MX2B2 datasheet.pdf
RES 5K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf