Vishay/Dale RN60C1652BRSL
RN60C1652BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1652BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1652BRSL.pdf
Availability of RN60C1652BRSL
QUANTITY
RN60C1652BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1652BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1652BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1652BRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1652BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1652BRSL Details Description
Related parts for RN60C1652BRSL
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO247AC datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 450MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 56POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
EMBEDDED BUS TRIG&DECODE-WS-MXS datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 7MM datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf