Vishay/Dale RWR81N1R65BRB12
RWR81N1R65BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R65BRB12
Brief Description
RES 1.65 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R65BRB12.pdf
Availability of RWR81N1R65BRB12
QUANTITY
RWR81N1R65BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R65BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R65BRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.65
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R65BRB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R65BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R65BRB12 Details Description
Related parts for RWR81N1R65BRB12
KNOB CLR GLOSS.50"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 62POS .100 SRT AU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 150MA TO-92 datasheet.pdf
IC BUS XCVR OCTAL 20-SOIC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT PIN datasheet.pdf
SOCKET PLATE FOR PB-503/PB-503C datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 10% 1/8W 0805 datasheet.pdf