Vishay/Dale RN60C1692DRSL
RN60C1692DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1692DRSL
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1692DRSL.pdf
Availability of RN60C1692DRSL
QUANTITY
RN60C1692DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1692DRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1692DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1692DRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1692DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1692DRSL Details Description
Related parts for RN60C1692DRSL
RES 232K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
HEATSHRNK POLY 3/4" BLK 48" 5 PC datasheet.pdf
MIC MARKII TAB CONTACT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX W/PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.210" 3/5MM 2L datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG BLACK 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf