Vishay/Dale RN60C1743BBSL
RN60C1743BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1743BBSL
Brief Description
RES 174K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1743BBSL.pdf
Availability of RN60C1743BBSL
QUANTITY
RN60C1743BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1743BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1743BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1743BBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1743BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1743BBSL Details Description
Related parts for RN60C1743BBSL
IC CPLD 72MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 8"W datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 50W TO204AD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 125MHZ 6CLCC datasheet.pdf