Vishay/Dale RN60C1743FR36
RN60C1743FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1743FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 174K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1743FR36.pdf
Availability of RN60C1743FR36
QUANTITY
RN60C1743FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1743FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C1743FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1743FR36
Related LinksRN60C1, RN60C1743FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1743FR36 Details Description
Related parts for RN60C1743FR36
BINDING POST TIN PLATED BROWN datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .014-.026 TIN datasheet.pdf
LED 17.46MM RED DIFF PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 667MHZ 96BGA datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC 4.375V TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf