Vishay/Dale RN60C1781BBSL
RN60C1781BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1781BBSL
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1781BBSL.pdf
Availability of RN60C1781BBSL
QUANTITY
RN60C1781BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1781BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1781BBSL
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1781BBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1781BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1781BBSL Details Description
Related parts for RN60C1781BBSL
RES SMD 150K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
K60767A TOOL KIT datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 7.5KOHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf